Laureáta nebo laureátku Nobelovy ceny za literaturu za rok 2020 pozná svět už o pár hodin. Kdo získal prestižní ocenění, vyhlásí Švédská královská akademie dnes o 13-té hodině.
Podle poslední vůle vynálezce dynamitu Alfreda Nobela se cena za literaturu uděluje každoročně autorovi z kterékoli země světa „za nejvýznamnější literární dílo v ideálním směru“.
Kdo to bude letos?
Mezi letošními tipy se v médiích objevovaly Guadalupské prozaička Maryse Condé, ruská spisovatelka Ľudmila Ulická, japonský bestseller Haruki Murakami i kanadská autorka Margaret Atwoodová, ale také keňský prozaik, básník a dramatik Ngugi wa Thiong’o.
Mezi kandidáty zahraniční média také zařadili kanadskou básnířku Anne Carson. Hovořilo se io maďarském spisovateli Peter Nádaši či americkém prozaik Thomasovi Pynchon.
Hodně vzruchu kolem Nobeloviek za literaturu
Poslední roky bylo kolem cen za literaturu i hodně vzruchu. Velké překvapení bylo již v roce 2016, kdy se Švédska akademie rozhodla Nobelovku udělit americkému zpěvákovi Bobovi Dylanovi, jehož označila za velkého básníka.
Mnozí tehdy proti tomuto rozhodnutí namítali, tvrdili, že se museli splést. Porovnávat texty písní s tradiční literaturou je prý netradiční.
Švédská královská akademie Nobelovu cenu za literaturu neudělila v roce 2018. Důvodem byl skandál v jejích řadách.
Francouzského režiséra Jeana-Claudea Arnaulta, manžela švédské básnířky a kotníky akademie Katariny Frostensonovej, obvinili ze sexuálního zneužívání a vykořisťování. Kromě toho měl prý druhým stranám vynášet jména nominovaných autorů.
Loni proto vyhlásili až dvou laureátů. Za rok 2018 získala cenu polská spisovatelka Olga Tokarczuková, za rok 2019 rakouský spisovatel Peter Handke.
Kritizovali i loňského laureáta
I Handke byl velmi kontroverzní volba. Rakouský spisovatel v 90. letech aktivně obhajoval válečné zločiny tehdejšího jugoslávského a srbského režimu, a víceméně to dělá i dodnes.
Velká část literární obce proto rozhodnutí udělit mu Nobelovu cenu kritizovala, mnozí komentátoři ho označovali za nepochopitelné a neobhajitelné.
Z akademie dokonce na protest odstoupil jeden z jejích členů a o jednoho člena přišla i komise, která každoročně nominuje kandidáty na Nobelovu cenu za literaturu.
Samotné udělování ocenění, která se koná v prosinci, kromě toho bojkotovali představitelé sedmi států – Kosova, Albánie, Bosny a Hercegoviny, Chorvatska, Severního Makedonie, Afghánistánu a Turecka.
Letos se slavnostní udělování pro pandemii koronavirus konat nebude. ŠVÉDS královská akademie zrušila banket s předáváním cen. Laureáti si Nobelovy ceny převezmou v domovských zemích.
https://novinky-zpravy.cz/pstrosi-vejce/
https://in-press.cz/vse-zacalo-u-egyptanu/
https://novinky-zpravy.cz/jsou-zlate-damske-hodinky-stale-v-mode/